Co to jest handicap i jak działa?

handicap

Handicap to często spotykany termin w zakładach bukmacherskich. Każdy bardziej zaawansowany gracz powinien znać to pojęcie, lecz dla początkujących typerów może ono stanowić zagadkę. W branży bukmacherskiej pojawia się bardzo często, więc warto dowiedzieć się już na starcie, czym jest handicap i jak działa. Zdecydowanie ułatwi to poruszanie się w świecie obstawiania, a także późniejszą grę. Doświadczeni gracze bardzo często wykorzystują handicap w swoich zakładach. Poniżej wyjaśniamy dlaczego.

Czym jest handicap?

Przede wszystkim trzeba odpowiedzieć na pytanie: co to jest handicap? Tłumaczenie z języka angielskiego wskazuje na to, że handicap jest udogodnieniem lub ułatwieniem. Można więc uznać, że chodzi o korzystną sytuację. Jak się to ma do zakładów bukmacherskich i sportu? To proste. Danemu zespołowi lub zawodnikowi przypisuje się przewagę (w zależności od rodzaju dyscypliny można mu dodać: bramkę, seta, punkt itd.). Dzięki takiemu działaniu obstawiający może wpłynąć na proporcje szans na wygraną w danym meczu. W ten sposób możemy również zauważalnie wpłynąć na poziom kursów. Handicap w zakładach jest więc dodaną wartością do ostatecznego wyniku spotkania. W sporcie komentatorzy czasem stosują określenie „handicap”. Często uznaje się za niego np. grę na własnym boisku, co statystycznie pozwala częściej zwyciężać.

Jak działa handicap w zakładach bukmacherskich?

Wiesz już, czym jest handicap, teraz przekonajmy się, jak działa. W zakładach bukmacherskich istnieją faworyci, którzy teoretycznie powinni zwyciężyć, jednak nie zawsze się tak dzieje. Handicap ma za zadanie wyrównać nieco szanse lub wręcz odwrotnie – pogłębić różnice między zespołami. W ten sposób gracz zwiększa emocje, ale też sprawia, że kursy na dane zdarzenie są dużo bardziej atrakcyjne dla gracza. Według części typerów handicap daje im możliwość większej kontroli nad meczem.

Dzięki handicapowi gracz może także zwiększyć swoje matematyczne szanse na wygraną. Na przykład poprzez odjęcie/dodanie połowy punktu jednej z drużyn, niweluje możliwość remisu. W piłce nożnej żaden zespół nie zdobędzie pół gola, przez co odpada nam opcja, która nie przewiduje rozstrzygnięcia. Szanse gracza rosną z 33% (jeden z trzech możliwych rezultatów) do 50% (jedna z dwóch możliwości). Warto też mieć na uwadze, że występują różne rodzaje handicapów.

Rodzaje handicapów

W zakładach bukmacherskich mamy różne rodzaje handicapów. Podziałów jest kilka, jednak najważniejsze, to rozróżniać handicap europejski oraz handicap azjatycki. To dwa najczęściej stosowane rodzaje, które są podstawą w tej dziedzinie. Poza nimi możemy się spotkać jeszcze z pojęciami handicapu połówkowego, ćwiartkowego, równego czy podzielonego.

Handicap europejski

Handicap europejski w ofercie bukmacherów może występować pod oznaczeniem EH. Charakteryzuje się tym, że posługujemy się przy nim liczbami całkowitymi. Wciąż można mieć więc trzy możliwe rozstrzygnięcia do wyboru i jednocześnie do czynienia z pewnymi modyfikacjami zakładu. Dostępne linie rynków w handicapie europejskim to np. 1:0, 0:1, 2:0, 0:2 itd.

Przy EH równym 1:0 do końcowego wyniku gracz dolicza jednego gola gospodarzom, wciąż mając do dyspozycji typy 1,X i 2. Czysta jedynka oznacza po prostu zwycięstwo gospodarzy – to jasne. Typując remis w tym przypadku, goście muszą wygrać dokładnie jednym golem, aby typ był poprawny. Obstawiając dwójkę, zespół gości powinien zwyciężyć różnicą co najmniej dwóch goli, żeby gracz osiągnął sukces.

Handicap azjatycki

Mając do dyspozycji linię zakładu np. +1,5, gracz dolicza “półtorej bramki” gospodarzom do końcowego rezultatu. Sami zaś stawia na wygraną gości. To znaczy, że jeśli goście wygrają jednym golem, przegrywa zakład, ale jeżeli uda im się zwyciężyć większą liczbą goli, typ będzie rozliczony jako trafiony. W zakładach bukmacherskich handicap azjatycki jest bardziej złożony i dzieli się jeszcze na kilka wariantów. W niektórych przypadkach bukmacher dopuszcza możliwość zwrotu stawki przy konkretnych wynikach, ale o tym za chwilę.

Handicap połówkowy

Przykładowo w meczu piłki nożnej Holandia mierzy się z Francją, a gracz obstawia zwycięstwo Francuzów z handicapem -1,5. To znaczy, że wierzy, iż „Trójkolorowi” zwyciężą co najmniej różnicą dwóch bramek. Reprezentacja Holandii zaczęła ten mecz z przewagą 1,5 gola, jeśli więc inna osoba postawiłaby w tej sytuacji na jej wygraną, nawet jednobramkowa porażka gospodarzy oznaczałaby prawidłowy typ. Dzięki temu można dać sobie większe pole manewru i jednocześnie urozmaicić zwykły zakład. Zmienione będą też oczywiście kursy. Wiadomo, że kurs na wygraną drużyny z odjętymi punktami będzie wyższy niż normalnie. Z kolei bukmacher zapłaci mniej za wygraną z dodatkowymi bramkami, punktami etc.

Handicap ćwiartkowy

Ten rodzaj handicapu jest rzadziej spotykany, a zwłaszcza na polskim rynku bukmacherskim. Ćwiartkowy jest według wielu graczy najbardziej skomplikowanym rodzajem „handi”. Zakład, który obstawia gracz, jest dzielony na dwie części. Jedna z nich dotyczy wyniku jednej drużyny, której dodaje się 0,25. Drugie 0,25 natomiast jest odejmowane od zdobyczy punktowej drugiego zespołu. Takie rozwiązanie stosuje się, jeśli zamiarem jest rozłożenie ryzyka. Do możliwych rozwiązań dochodzą też zwroty. Przyjmijmy następującą sytuację. Gracz stawia 100 PLN na zwycięstwo gospodarzy z handicapem -0,25. Jego zakład może zostać rozliczony na trzy sposoby:

  • zwycięstwo gospodarzy co najmniej jednym golem – gracz zgarnia całość wygranej;
  • remis w meczu oznacza zwrot połowy stawki (50 złotych) dla gracza, a druga połowa jest przegrana;
  • wygrana gości powoduje, że całość stawki przepada, a zakład jest przegrany.

Znaleźć handicap ćwiartkowy w ofertach bukmacherskich jest obecnie trudno. Jeśli jednak Ci się to uda, upewnij się, że rozumiesz sposób działania tego rodzaju zakładu, zanim go zagrasz.

Handicap równy

Następnym rodzajem handicapu jest ten, który nazywa się równym. Najczęściej gracze korzystają z niego przy meczach dwóch drużyn na teoretycznie podobnym poziomie. Do odebrania wygranej potrzebne jest zwycięstwo ekipy, na którą postawią. Jeżeli zaś padnie remis, bukmacher musi zwrócić im stawkę zakładu. Szanse na zwycięstwo wynoszą więc 50% i w przypadku pojedynczego typu sytuacja jest bardzo klarowna. Przy kuponach AKO dane zdarzenie zostaje w przypadku remisu rozliczone po kursie 1,0. Kupon jest dalej w grze, ale końcowa wygrana zauważalnie się zmniejszy. Inną nazwą dla handicapu równego jest draw no bet (DNB), czyli remis – nie ma zakładu. Wtedy również gracze otrzymują zwrot stawki przy podziale punktów.

Handicap podzielony

W tym przypadku stawka wniesionego zakładu jest podzielona pomiędzy handicapy 1:0 oraz 0,5. Postawiona kwota odnosi się więc do dwóch różnych handicapów. W takiej sytuacji istnieje kilka możliwych rozwiązań. Gracz może wygrać dwa zakłady, zwyciężyć tylko w jednym z nich lub obydwa przegrać. Stawiając np. 200 PLN, połowa dotyczy handicapu 0, a połowa handicapu 0,5. Tutaj możliwe są trzy rozwiązania:

  • gospodarz, na którego postawił gracz, przegrywa spotkanie – to oznacza, że oba zakłady są również przegrane;
  • mecz kończy się remisem – połowa stawki (100 PLN) jest zwracana graczowi. Druga połowa przepada;
  • gospodarze wygrywają jednym trafieniem – gracz zwycięża w obu zakładach.

Na pierwszy rzut oka może to wyglądać nieco skomplikowanie, ale wcale tak nie jest. Po oswojeniu się z teorią i przetestowaniu tego rodzaju handicapu w praktyce łatwo jest dojść do wniosku czy handicap podzielony jest interesującą formą zakładu.

Przykładowy handicap

Najlepiej zademonstrować handicap na konkretnym przykładzie. W celu jak najlepszego zobrazowania gry w zakładach tym systemem wyobraź sobie hipotetyczną sytuację, w której Niemcy grają z San Marino. Oczywiste jest, że samo postawienie na zwycięstwo Niemiec jest nieopłacalne. Można się zatem pokusić o handicap. Obstawiając na Niemców handi azjatycki (-5.5) wiadomo, że nasi zachodni sąsiedzi muszą wygrać co najmniej różnicą 6 goli, żeby zakład był trafiony.

Obstawiając EH, czyli handicap europejski możemy wybrać linię 0:5. Od gracza będzie wtedy zależało, co chce obstawić. Przy czystej “1” Niemcy muszą także wygrać minimum sześcioma bramkami. Jednak stawiając “X”, niemiecka reprezentacja musiałaby wygrać dokładnie różnicą 5 goli, żeby zakład został rozliczony na plus.

Zalety zakładów z handicapem

Handicap, jak każdy rodzaj zakładów, ma swoje zalety i gorsze strony. Jeśli chodzi o plusy, są nimi:

  • zwiększenie szans na wygraną przy wykluczeniu opcji remisu z zakładu;
  • możliwość otrzymania zwrotu w konkretnym rodzaju handicapu;
  • wyższe kursy niż w obstawianiu np. z podpórką;
  • dodatkowe emocje związane z zakładem na wyraźnego faworyta. Kurs na jego zwycięstwo większą liczbą bramek również wzrasta;
  • zabezpieczenie przed porażką i większe pole manewru w danym zakładzie;
  • niższe marże bukmacherskie przy zakładach przedmeczowych;
  • możliwość wygrania zakładu nawet przy porażce danej drużyny;

Wady handicapów

Rzadko jest tak, że coś nie ma słabych punktów. Handicap jest ciekawym rodzajem zakładu, ale trzeba też wiedzieć, że nie nadaje się dla każdego. Przede wszystkim w jego przypadku wymagany jest większy poziom wiedzy od typera. Bez tego handicap wcale nie zwiększy szansy na wygraną, a będzie równie losowy, co zwykły zakład. Czasami kursy na handicapy są niskie i nie warto się nimi interesować. Niekiedy celowo są zaniżone, co może zadziałać na niekorzyść początkujących graczy. Poza tym na polskim rynku bukmacherskim oferta handicapów jest wciąż dosyć uboga. Z reguły pojawiają się tam tylko podstawowe zakłady handi.

Jak widzisz, wad nie jest dużo i nie są one przesadnie utrudnieniem dla doświadczonych typerów. Trzeba jednak poznać handicap od obydwu stron, a nie tylko w samych superlatywach. Ostatecznie to do gracza należy decyzja czy będzie chciał obstawiać handicap, czy też nie.

Który handicap jest najlepszy?

Nowi gracze na pewno chcą jasnej odpowiedzi na pytanie, który handicap jest najlepszy. Trudno to jednoznacznie określić. Wszystko zależy od preferencji gracza. Dla jednych lepszym wyborem będzie europejski, dla innych azjatycki, a jeszcze ktoś woli handicap podzielony. Na początek warto zaznajomić się z zasadami poszczególnych handi. Granie systemem, którego się nie rozumie, nie ma najmniejszego sensu. Dla większości graczy najlepszy jest handicap azjatycki, ponieważ zwiększa nasze szanse odgadnięcia prawidłowego rezultatu. Zaawansowani typerzy, którzy nie chcą obstawiać dokładnego wyniku, a np. lubią przewidywać jaką różnicą bramek skończy się mecz, preferują handicap europejski.

Czy warto grać zakłady systemem handicap?

Według nas – tak. Po tym, jak już dana osoba przyswoi podstawową wiedzę, może obrać swoją strategię. Początkujący raczej zaczynają od handicapu europejskiego. Później w miarę nabierania doświadczenia idą w kierunku azjatyckiego i jego rodzajów. Odpowiadając na ostatnie pytanie, warto grać handicap, choćby ze względu na większą liczbę zalet niż wad. Na forach bukmacherskich często pojawiają się proponowane zakłady z handicapem. Zazwyczaj stosuje się je przy meczach zdecydowanego faworyta z outsiderem. Wtedy gracze liczą po prostu na wygraną większą liczbą bramek. To prosty sposób na podwyższenie kursu na swoim kuponie.

FAQ

Co to jest handicap?

Handicap to jeden z najpopularniejszych rodzajów zakładów w bukmacherce. Doczekał się wielu odmian, a gracze chętnie korzystają z handi. Dlaczego? Pozwala on ograniczyć ryzyko porażki i zwiększyć szansę na wygraną.

Czym jest handicap azjatycki?

Handicap azjatycki jest odmianą wymyśloną w Azji. Oznacza się ją w ofercie literami AH, a sam zakład pozwala wykluczyć opcję remisu z meczu. Wtedy wybieramy wyłącznie pomiędzy zwycięstwem i porażką.

Jaka jest różnica pomiędzy handicapem europejskim, a azjatyckim?

Obstawiając handicap europejski, można również postawić na wynik remisowy, czego nie da się zrobić w przypadku handi azjatyckiego. W europejskim obstawienie remisu jest równoznaczne z zakładem na zwycięstwo jednej z drużyn konkretną liczbą bramek.

W jakich dyscyplinach grać handicap?

Jako że handicap jest bardzo popularnym rodzajem zakładu, najlepiej korzystać z niego przy najpopularniejszych dyscyplinach. Przede wszystkim chodzi tu o piłkę nożną, tenis, e-sport, hokej, koszykówkę oraz siatkówkę. Bez problemu znajdziesz ofertę na handicapy u polskich bukmacherów.

Którzy bukmacherzy oferują zakłady z handicapem?

W zasadzie każdy legalny bukmacher ma w swojej ofercie zakłady handicap.

BONUS

260 ZŁ
  • Zakład bez ryzyka do 50 zł bez obrotu
  • Cashback bez limitu do 200 zł
  • Freebet 10 zł w aplikacji za samą rejestrację!

18+. Tylko dla osób pełnoletnich. Oferujemy legalne zakłady bukmacherskie. Gra u nielegalnych bukmacherów jest zabroniona i grozi konsekwencjami prawnymi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

TOP 3 bukmacherów

200 zł

260 zł

3700 zł

3755 zł

300 zł

330 zł

Ostatnie wpisy
Borussia Dortmund – Paris Saint-Germain: kursy i typy (01.05
Bayern Monachium – Real Madryt: kursy i typy (30.04
FC Barcelona Valencia bonus typy kursy
FC Barcelona – Valencia: kursy i typy bukmacherskie (29.04