F1-Esports-Pro-Series

Wirtualna Formuła 1

Wirtualna Formuła 1

W ubiegłym sezonie Formuły 1 byliśmy świadkami kilku emocjonujących wyścigów. Były to m.in. Grand Prix Wielkiej Brytanii czy Grand Prix USA (z niespodziewanym zwycięzcą). Zapewniły one wyjątkowy poziom emocji i niepewności kolejności na mecie, do samego końca.

Podobne emocje można przeżyć wirtualne mistrzostwa F1 Esports Pro Series. Może trudno się pogodzić z tym, że ktoś kto od ponad ćwierćwiecza jest zaangażowany w śledzenie poczynań kierowców Formuły 1 próbuje fascynować się tego typu zawodami, ale wygląda to profesjonalnie i jest bliżej nas – kibiców – niż dalej, jak normalne wyścigi.

W dzisiejszych czasach granice pomiędzy grą, a profesjonalnym wirtualnym ściganiem nieco się zacierają. Zmieniająca się demografia naszego świata może wkrótce przynieść pomiędzy sportem uważanym za symulowany, a sportem rzeczywistym.

Mistrzostwa F1 Esports działają na rynku dopiero od dwóch lat, a już w sezonie do rywalizacji wprowadzono koncepcję Pro Draft. W koncepcję ta włączyły się wszystkie zespoły Formuły 1 – poza ekipą Ferrari (mającą ponownie problem z akceptacją zmian w aktualnym społeczeństwie), które wybrały zawodników do swoich składów. W tej rywalizacji wzięło udział 66 tysięcy graczy, którzy zdołali wykonać aż 400.000 prób kwalifikacji. Wyniki graczy wyłoniły 40 wirtualnych kierowców, którzy uczestniczyli w ceremonii Pro Draft podczas Grand Prix Wielkiej Brytanii na torze Silverstone. Następnie zostali poddani różnego rodzaju testom psychicznym i fizycznym, a rezultaty zostały przedstawione łowcom talentów każdej z dziewięciu ekip F1 Esports.

Bukmacher BONUS Oferta specjalna
Bonus standardowy: 100 zł
Nasz bonus: 125 zł + 1000 zł bonus

Kod bonusowy: PREZENT125

Odbierz
Bonus standardowy: 1200 zł
Nasz bonus: 1200 zł + 25 freebet + 34 zł zakład bez ryzyka

Kod bonusowy: PREZENT

Odbierz
Bonus standardowy: 500 zł
Nasz bonus: 530 zł CASHBACK

Kod bonusowy: PREZENTPL

Odbierz
Bonus standardowy: 500 zł
Nasz bonus: 100% bonus do 500 zł + 100 zł (20000 punktów)

Kod bonusowy: PREZENTPZB

Odbierz
Bonus standardowy: 500 zł
Nasz bonus: 500 zł bonus od II depozytu + 155 zł zaklad bez ryzyka

Kod bonusowy: PREZENTVIP

Odbierz
Bonus standardowy: 2000 zł
Nasz bonus: 2100 zł (2000 zł + 100 extra) + 50 zł zakład bez ryzyka

Kod bonusowy: PREZENT

Odbierz
Bonus standardowy: 1000 zł
Nasz bonus: 1000 zł + 49 zł bonus mobile

Kod rejestracyjny: PREZENT

Odbierz
Bonus standardowy: 1500 zł
Nasz bonus: 1500 zł + 20 zł FREEBET

Kod bonusowy: PREZENT

Odbierz

Zobacz bukmacherzy internetowi zarejestrowani w Polsce lub jeśli szukasz bonusu u legalnego bukmacher sprawdź lvbet kod promocyjny

Kolejnym etapem było poddanie uczestników testom sprawnościowym, udzielając także wywiadów jako ambasadorowie danej marki, rywalizując na torze gokartowym, a także w wirtualnych wyścigach. W poniedziałek natomiast została natomiast zorganizowana uroczystość wyboru 16 zawodników do oficjalnych zespołów. Przy wyborze gościnnie brał udział Max Verstappen, wielki fan e-sportów.

W czasie letniej przerwy były podpisywane kontrakty. Podczas każdej z trzech rund odbyły się po trzy wyścigi na dystansie 25% prawdziwego wyścigu Grand Prix. Zawodnicy tak samo rywalizowali o punkty, a na czele znajdował się Brendon Leigh – zawodnik Mercedesa. Co istotne, powagę tego sportu potwierdza fakt, że Brytyjczyk stracił podczas treningów aż 20 kilogramów. Finały zawodów odbyły się pod koniec listopada i składały się z trzech kolejnych wyścigów na dystansie 25%, a finałową rundę Grand Prix Aby Dhabi rozegrano na 50% dystansu i nagrodzono podwójnymi punktami (tak samo jak w jednym z sezonów F1). Oczywiście w rywalizacji tej występuje także pula nagród, która w poprzednim roku wynosiła 200.000 dolarów i została rozdzielona w oparciu o pozycje zespołów zajęte mistrzostwach. Oczywiście zawodnicy maja podpisane kontrakty z zespołami i uzyskują z nich pensje i premie za osiągnięte wyniki. Ah, należy także wspomnieć, że tutaj także obowiązuje 63 stronicowy regulamin.

Sprawdź zakłady bukmacherskie w polsce legalne

A zatem, powstaje pytanie, czy e-sport jest pośrednim etapem w drodze do prawdziwych wyścigów, czy zgoła oddzielną aktywnością, która będzie funkcjonować samodzielnie, jako nieco bardziej dostępna forma rozrywki dla zwykłych ludzi. Podczas ostatnich Race Of Champions (2018), gracze także brali udział w e-ROC, gdzie zwycięzca był wyłaniany na podstawie wyników w symulatorze i czasów okrążeń na prawdziwym torze. Rolę symulatorów i gier podkreśla to, że Leigh w ogóle mógł uczestniczyć w tego typu konkurencji, bo jeszcze 2 tygodnie wcześniej nie miał niemal jakiegokolwiek doświadczenia z autami „drogowymi”.

W tym wypadku można powiedzieć otwarcie, że wiele można nauczyć się dzieki e-sportowi. Idąc dalej wygląda na to, że powinno się korzystać z wirtualnego środowiska testowego do sprawdzania na bieżąco zmian w przepisach sportowych jak i technicznych. Natomiast, niech wirtualna rywalizacja pozostanie oddzielną gałęzią sportu. Tylko dlatego, że wirtualna rywalizacja jest o wiele tańsza niż uczestnictwo w rzeczywistym ściganiu, które jest potwornie drogie, a ograniczenia finansowe uniemożliwiają w nich uczestnictwo. F1 Esports daje także możliwość dotarcia do młodszego pokolenia, które jest bardziej „zżyte” z cyfrowym światem.

Zobacz zakłady bukmacherskie online lub jeśli szukasz bonusu u legalnego bukmacher sprawdź bonus fortuna

Tym samym określeniem e-sportu pogardliwym „to tylko gra” nie niesie za sobą przyszłościowej wizji. Przyjecie wirtualnych wyścigów do grona przeróżnych obecnie form motorsportu zdaje się być także sposobem na rozwój obecnej Formuły 1 i zapewnienie jej realnej przyszłości. Oczywiście Formuła 1 pozostać powinna wierzchołkiem motorsportu ale e-sport może być fundamentem/supportem dla wszystkich kibiców tego sportu. Czymś co spowoduje ponownie większe zainteresowanie Formułą 1.