Co to są kursy bukmacherskie ?

Kursy bukmacherskie- dlaczego są tak ważne?

Wielu początkujących graczy przy wyborze bukmachera któremu powierzą zapewne w niedalekiej przyszłości większość swoich oszczędności, kieruje się ciekawą szatą graficzną strony, znaną twarzą w reklamie czy też poleceniem kolegi bądź znajomego. To podstawowy i notorycznie powtarzany błąd. W tym artykule postaramy się przedstawić wam czym tak właściwie są kursy bukmacherskie i dlaczego powinny odgrywać w naszym obstawianiu tak istotną rolę.

Idąc za encyklopedyczną definicją, kursem nazwać możemy odzwierciedlenie rzeczywistego prawdopodobieństwa wystąpienia zdarzenia umożliwiające zawarcie zakładu. W życiu codziennym prostym przykładem na wyjaśnienie pojęcia prawdopodobieństwa może być rzut monetą. Jak doskonale wiemy rezultatem takiego rzutu może być wypadnięcie orła lub reszki. Tak więc szansa na każdy z wyników w takim rzucie wynosi 50%.

BukmacherBONUSOferta specjalna
Bonus standardowy: 100 zł
Nasz bonus: 125 zł + 1000 zł bonus

Kod bonusowy: PREZENT125

Odbierz
Bonus standardowy: 1200 zł
Nasz bonus: 1200 zł + 25 freebet + 34 zł zakład bez ryzyka

Kod bonusowy: PREZENT

Odbierz
Bonus standardowy: 3000 zł
Nasz bonus: 3000 zł + 14% bez podatku

Odbierz
Bonus standardowy: 500 zł
Nasz bonus: 530 zł CASHBACK

Kod bonusowy: PREZENTPL

Odbierz
Bonus standardowy: 500 zł
Nasz bonus: 100% bonus do 500 zł + 100 zł (20000 punktów)

Kod bonusowy: PREZENTPZB

Odbierz
Bonus standardowy: 500 zł
Nasz bonus: 500 zł bonus od II depozytu + 155 zł zaklad bez ryzyka

Kod bonusowy: PREZENTVIP

Odbierz
Bonus standardowy: 2000 zł
Nasz bonus: 2100 zł (2000 zł + 100 extra) + 50 zł zakład bez ryzyka

Kod bonusowy: PREZENT

Odbierz
Bonus standardowy: 1000 zł
Nasz bonus: 1000 zł + 49 zł bonus mobile

Kod rejestracyjny: PREZENT

Odbierz
Bonus standardowy: 1500 zł
Nasz bonus: 1500 zł + 20 zł FREEBET

Kod bonusowy: PREZENT

Odbierz
Bonus standardowy: 1500 zł
Nasz bonus: 1500 zł bonus + 1500 zł cashback + 150 freebet + 20 zł extra

Kod bonusowy: PREZENT

Odbierz

Podobnie jest w przypadku danego zdarzenia sportowego. Pracownicy zakładów bukmacherskich wprowadzają do specjalistycznych programów dane, które to następnie określają prawdopodobieństwo wystąpienia potencjalnego zdarzenia, ustalając następnie odpowiednie kursy. Na taki kurs składa się wiele czynników, takich jak np. aktualna forma drużyny. Gdy jeden z zespołów pozostaje niepokonany od pięciu spotkań, natomiast drugi mimo wyższej pozycji w tabeli zanotował regres formy, spodziewać możemy się spadku kursu na pierwszy z zespołów, mimo silniejszej w teorii drużyny nr 2. Sytuacja kadrowa to drugi z czynników oddziaływających na kurs. Zespół zdziesiątkowany kontuzjami bądź tez bez kilku podstawowych graczy w składzie, w oczach bukmachera na pewno nie będzie faworytem. Także warunki atmosferyczne często mają wpływ na rezultaty spotkań. Co innego biegać 90 minut przy 20 stopniach ciepła, a co innego przy dwukrotnie wyższej temperaturze czy też siarczystym mrozie. Z sytuacjami gdzie to aura odgrywa jedną z głównych ról, spotkać możemy się często w przypadku europejskich pucharów. Mowa tu na przykład o pojedynkach drużyn z Rosji z zespołami pochodzącymi z troszkę cieplejszych zakątków Starego Kontynentu. To właśnie w takich spotkaniach dochodzi często do niespodziewanych rozstrzygnięć, ale bukmacherzy zwykle biorą także takie ewentualności pod uwagę, dobierając niekiedy dość kontrowersyjne kursy. Historia bezpośrednich spotkań, to chyba ostatni z czynników. Wiele razy możemy znaleźć informacje, iż drużyna X nie potrafi wygrać z drużyną Y od kilkunastu spotkań. Właśnie takie zależności wpływają na ostateczny kształt kursu.

W obiegu istnieje kilka różnych formatów kursów. Najczęściej spotykanymi są: dziesiętne, ułamkowe, amerykańskie, indonezyjskie oraz malezyjskie. Grających na terytorium naszego kraju interesować powinny wyłącznie te pierwsze, gdyż tylko one występują u rodzimych bukmacherów. Przykład takiego kursu w kolejnym akapicie.

Nawet jeśli zaczynasz dopiero przygodę z zakładami wzajemnymi, powinieneś znać pojęcie marży bukmacherskiej. Pod pojęciem marży kryje się różnica pomiędzy kursami proponowanymi nam przez firmy bukmacherskie, a kursami rzeczwistymi- zwanymi też prawdopodobnymi. Postaramy się przedstawić to na przykładzie meczu tenisa z rozpoczętego niedawno turnieju Australian Open. W jednym ze spotkań zmierzyli się ze sobą dwaj reprezentanci USA- Reilly Opelka oraz John Isner. Kursy na wygranie spotkania według bukmachera Fortuna przedstawiały się odpowiednio 2,72 na Opelke oraz 1,46 na Isnera. Wzór na obliczenie marży bukmacherskiej z tego meczu wygląda następująco:

(1/2,72)*100+(1/1,46)*100=36,76+68,49=105,25-100=5,25

Wynik tego działania będzie właśnie wspomnianą marżą, a więc zarobkiem bukmachera. Istnieje pewna zależność mówiąca, iż im wyższą marżę narzuci sobie bukmacher, tym większe potencjalne ryzyko widzi w zakładzie.
Często zdarza się, iż wystawiane przez zakłady bukmacherskie kursy zawierają błędy. Zwykle odpowiedni zapis w regulaminie bukmachera sprawia, iż firma zastrzega sobie zatrzymanie wygranej z takiego zakładu bądź też rozliczenie go po kursie 1,0. Sporadycznie spotkać możemy się z sytuacją, gdy bukmacher rozliczy taki zakład na naszą korzyść. Jednak w przypadku polskich firm jest to raczej scenariusz niemożliwy.

Wiemy już o istnieniu zależności zgodnie z którą im mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia danego zdarzenia, tym wyższy będzie kurs. Analogicznie ma się to w przypadku wysokiego prawdopodobieństwa. Wtedy to kurs będzie odpowiednio niski. Wiedza ta przydać się może np. w przypadku zakładów na zwycięstwo w tegorocznym Pucharze Świata w skokach narciarskich. O ile w zasadzie od pierwszych konkursów kurs na końcowy triumf Ryouy Kobayashiego był bardzo niski, o tyle szanse na miejsce na końcowym podium dla Dawida Kubackiego błyskawicznie wzrosły. Taki obrót spraw spowodowany jest oczywiście aktualną formą Polaka. Bukmacher zabezpieczył się przed ewentualnymi stratami, obniżając kurs na obecność Kubackiego na przysłowiowym „pudle”.

Obstawiając zakłady live spotkamy się zwykle z wyższymi kursami, aniżeli ma się to w przypadku zakładów przedmeczowych. Ma to związek z większym ryzykiem obstawiania spotkań na żywo. Nawet jeśli pozornie dana drużyna ma przewagę jeden błąd może doprowadzić do zmiany sytuacji o 180 stopni. To właśnie pewne niebezpieczeństwo z którym trzeba się liczyć grając live.
Jeśli wiemy już w zasadzie wszystko o kursach, warto także posiąść wiedzę gdzie te najbardziej atrakcyjne z nich znaleźć. Służą temu zwykle tak zwane porównywarki kursów, gdzie zawarte są średnie kursy bukmacherskie oferowane nam przez poszczególne firmy. Porównywarki to na ogół strony internetowe bądź programy, które pobierają od bukmacherów informacje o zdarzeniach i kursach, przedstawiając je następnie w czytelnej dla odbiorcy formie. W takich porównywarkach możemy często dostrzec także wahania kursów od momentu ich opublikowania. Jeśli są one symboliczne nie powinno to nikogo dziwić. Natomiast jeśli ma miejsce sytuacja w której kurs zleciał w dół w tempie błyskawicznym w krótkim odstępie czasu, powinna zapalić nam się w głowie przysłowiowa lampka. Taki spadek wartości mógł być spodowowany absencją ważnych graczy czy też innymi czynnikami, o istieniu których wiedzą nieliczni. Niestety zwykle wiedzę tą na nasze nieszczęscie posiadają właśnie bukmacherzy.

Tak więc graczu, jeśli jesteś „świeżakiem” w światku bukmacherskim pamiętaj o tym, iż to od kursów i marży zależy czy i jak wiele uda Ci się zarobić. Wybierając więc odpowiedniego bukmachera, to właśnie te dwa czynniki niech będą głównymi argumentami, które będą miały wpływ na Twoją ostateczną decyzje.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *