handicap-co-to-jest

Co to jest i jak działa handicap

Obstawianie zakładów bukmacherskich może wydawać się trudne poprzez wiele pojęć, które mogą być niezrozumiałe dla graczy, którzy dopiero co zaczynają swoją przygodę z bukmacherką. Jednym z takich pojęć jest handicap oraz co wiąże się z tego typu zakładami. Dlatego zanim gracz zacznie typowanie, warto dokładnie zapoznać się z tym, co to jest handicap oraz co kryje się pod tą nazwą. Taki typ zakładów jest nieodłącznym elementem zakładów bukmacherskich, dlatego podczas typowania powinno się wiedzieć co oznacza handicap oraz jakie są jego podstawowe rodzaje.

Co to znaczy handicap – definicja

Handicap daje graczowi wiele możliwości, jednak zanim przejdziemy do tego zagadnienia, warto skupić się na tym co to handicap. Gdyby zerknąć do słownika, tłumacząc z języka angielskiego na polski, handicap to ułatwienie lub udogodnienie, czyli w wolnym tłumaczeniu można uznać, że jest to korzystna sytuacja. A jak to wygląda w przypadku zakładów bukmacherskich? Ogólne zasady nie są skomplikowane. Całej drużynie lub pojedynczemu zawodnikowi można nieco pomóc, niezależnie czy jest to piłka nożna czy też tenis. Podczas obstawiania gracz może dodać lub też odjąć gola, set, punkt i tym podobne, oczywiście wartość jest zależna od obstawianego sportu. Dzięki tego typu zabiegom gracz może wpłynąć na proporcję szans w meczu, przez co jego ulubiona drużyna lub zawodnik mogą nagle uzyskać przewagę, a także poziom kursów może zostać wyrównany. Jak widać jako handicap bukmacher uznaje taki zakładów, którym to operator na prośbę gracza dolicza dodatkowe wartości do ostatecznego rezultatu spotkania. Najlepszy bukmacher z pewnością powinien posiadać ten zakład w swojej stałej ofercie.

Nawet sami komentatorzy sportowi dosyć często się posługują określeniem typu handycap, ze względu na to można kojarzyć ten zwrot nawet ze słyszenia. Kiedy spotkania są komentowane, można usłyszeć, że drużyna, która rozgrywa mecz na swoim własnym stadionie, na którym dopingują ją kibice. Tego typu pomoc to właśnie jest swojego rodzaju handicap, który daje wsparcie zespołowi. Dlatego pod tym względem handicap oznacza, że tego typu sztuczne wyrównanie szans jest dodatkową pomocą, która może przekuć się na zwycięstwo gospodarzy.

Handicap w zakładach bukmacherskich

Skoro już wyjaśniliśmy handicap co to znaczy, to warto teraz przyjrzeć się temu jaki to wszystko wygląda w zakładach bukmacherskich. Na polskim rynku za zgodą Ministerstwa Finansów działa wiele legalnych bukmacherów, którzy w swojej podstawowej ofercie posiadają zakład handicap. Jest on dostępny w ramach podstawowej oferty bukmacherów internetowych, a także w większości punktów stacjonarnych. Z resztą nikogo to nie powinno dziwić, ponieważ tego typu zakład jest dosyć korzystny dla bukmachera. Przede wszystkim samo jego założenie jest przyciągającą uwagę gracza ofertą. W przypadku handicapu obstawianie wiąże się z większymi emocjami, a ta oferta jest idealna dla takich typerów, którzy wolą wziąć sprawy w swoje ręce. Dlatego legalni bukmacherzy muszą dbać o to, żeby w ich ofercie pojawiło się jak najwięcej zakładów, które przyciągną uwagę graczy. Handicap zachęca nie tylko do obstawiania ryzykownych spotkań, ale także tych, które niosą nieco mniejsze ryzyko, poprzez wyrównanie szans. W naszym kraju gracze dosyć chętnie wybierają zakład, który pozwala na wpłynięcie na kursy i przejęcie kontroli nad grą, dlatego bukmacherzy internetowi w Polsce bardzo chętnie oferują handicapy.

Na czym dokładnie polega zakład typu handicap?

Skoro już dokładnie wiemy co to jest handicap, a także dlaczego może być atrakcyjny dla graczy, przejdźmy do praktycznego wytłumaczenia zasad, jakimi rządzi się ten typ zakładu. Przykładowo na boisko wychodzą dwie drużyny, aby rozegrać pomiędzy sobą mecz towarzyski. Zespół X jest gospodarzem, a także jest jest dosyć silnym przeciwnikiem, który bardzo dobrze radzi sobie na boisku oraz zajmuje wysokie miejsce w klasyfikacji. Natomiast drużyna Y nie posiada silnych zawodników, a także nie zajmuje wysokiego miejsca w rankingach. Ze względu na to kursy, które legalni bukmacherzy wystawili na to spotkanie są następujące:

Zwycięstwo gospodarzy (drużyna X) – 1.35
Remis – 4.40
Wygrana gości (drużyna Y) – 8.00

Przyglądając się temu, jakie kursy ustalił bukmacher, można od razu wskazać faworyta tego spotkania. Kurs na zwycięstwo gospodarzy z pewnością nie należy do najwyższych, a ich wygrana jest niemal pewna. Czy można zrobić coś, co sprawi, że gracz będzie mógł uzyskać korzystniejszy kurs dla zespołu X? Taką możliwość daje handicap pojedynczy. Wystarczy zastosować handicap -1,5, czyli od bramek zdobytych przez drużynę X zostanie odjętych 1,5 gola. Po korekcie tego typu obie drużyny posiadają wyrównane kursy, ponieważ na kurs na zwycięstwo gospodarzy to już 1.90, natomiast na wygraną drużyny Y 1.70. Jednak jeśli gracza nadal nie satysfakcjonują kursy na te zakłady bukmacherskie, można zwiększyć handicap do -2,5. W tym przypadku szansa na to, że zwyciężą goście wzrośnie kilkukrotnie. Drużyna A musi strzelić 3 bramki, żeby wygrać. A jak wyglądają kursy? Kurs na drużynę X to już 3.40, a na team B to 1.22! Przy zwykłym zakładzie 1×2 wystarczyło prowadzenie jednym golem, żeby drużyna X zwyciężyła, a gracz zgarnął wygraną, jednak z kursem o wiele niższym, niż przed zastosowaniem handicapu. Takim oto sposobem można wpłynąć na wysokość kursów. Oczywiście handicap posiada wiele wariantów, o których za chwilę powiemy, jednak ten przykład miał tylko pokazać jak w piłce nożnej mogą kursy mogą zostać zmienione.

Większość bukmacherów internetowych posiada wiele rynków, dlatego warto być zorientowanym w pełnej ofercie zakładów. Należy pamiętać, że obstawiając zarówno handicap europejski jak i handicap azjatycki, warto mieć wiedzę na temat tego rodzaju zakładu, ponieważ istnieją różne rodzaje handicapów. Dlatego przed zawarciem zakładów wzajemnych warto dokładnie zapoznać się z tym czym jest azjatycki handicap, a także handicap europejski.

Rodzaje handicapów w bukmacherce

Najchętniej obstawianym handicapem w Polsce jest handicap europejski. Wzbudza on najwięcej zainteresowania, a także nie jest zbytnio skomplikowany, dlatego gracze dosyć chętnie wybierają właśnie ten typ zakładu. Handicap europejski posiada oznaczenie EH i jest bardzo powszechny wśród większości operatorów, którzy oferują zakłady bukmacherskie. Jest to zakład trzydrogowy, czyli działa na podobnych zasadach jak 1×2. Do określenia linii handicapu używa się liczb całkowitych, więc istnieje także możliwość remisu. Ten typ handicapu posiadają w swojej ofercie operatorzy, którzy tworzą ranking legalnych bukmacherów

Jak dokładnie to działa? Piłka nożna jest dosyć nieprzewidywalna, więc czasem wygrana jedną bramką strzeloną w ostatniej minucie może popsuć cały zakład. A co jeśli z tym jednym golem lub różnicą dwóch punktów da się jednak wygrać i zmienić zakład na swoją korzyść? Powiedzmy, że rozgrywa się spotkanie drużyny XYZ oraz ABC. Obie drużyny są dosyć silne, więc spotkanie będzie dosyć wyrównane. Jeśli zastosujemy handicap europejski 0:1, to drużyna gości zacznie mecz z jedną bramką przewagi. Oczywiście tę różnicę można zwiększyć do dwóch bramek, w zależności od intencji gracza. Jeśli mecz zakończy się, a zespół XYZ nie zdobędzie dwóch lub więcej bramek, przegrywa to spotkanie, ponieważ jedynie w przypadku wyniku 2:1 (wraz z uwzględnieniem przypadku handicapu) będziemy mogli uznać zwycięstwo gospodarzy. W przypadku remisu, czyli sytuacji, kiedy zespół XYZ zakończy spotkanie z jedną bramką, zakład został rozliczony w ten sposób, ponieważ należy pamiętać, że ABC zaczynało z jednym golem. Jest to bardzo prosty system, który pozwala na przejęcie kontroli nad zakładem. Handicap europejski dosyć często jest traktowany jako sposób na zarobek na zakładach bukmacherskich, ponieważ dzięki uzyskaniu lepszych kursów na dane spotkania, można również otrzymać wyższą wygraną. Jednak należy pamiętać, że bukmacherka nigdy nie powinna być traktowana jako sposób na dodatkowe pieniądze. Dodatkowym czynnikiem jest to, że trzeba ocenić kiedy taki handicap europejski zastosować oraz jakich użyć wartości. Do tego trzeba mieć nie tylko wiedzę, ale również i doświadczenie, a dzięki temu gracz poprawnie wytypuje zwycięzcę spotkania.

Kolejnym rodzajem handicapu jest handicap azjatycki oznaczany jako AH. Skoro już wiemy na czym polega handicap europejski, warto również przyjrzeć się zagadnieniu handicapów azjatyckich. Otóż zakłady z handicapem azjatyckim posiadają tylko dwie opcje wyników do obstawienia. Oznacza to, że jedyną opcją jest albo wygrana gości, albo wygrana gospodarzy. Nie ma przypadku remisu, który można było obstawić w handicapie europejskim. Azjatycki handicap jest znacznie trudniejszy do zrozumienia, ponieważ tak jak w europejskim funkcjonowały jedynie liczby całkowite, tak w przypadku handicapów azjatyckich można również dodawać lub odejmować połówki oraz ćwiartki. Oba handicapy, czyli europejski i azjatycki handicap są do siebie zbliżone jeśli chodzi o zasady obstawiania. Jedyną różnicą jest to, że handicap azjatycki nie dopuszcza przypadku remisu oraz pozwala na używanie połówek i ćwiartek. Dana wartość, czyli na przykład -0,5 lub też 1,25 jest odejmowana lub dodawana do wyniku spotkania, przez co ostateczny rezultat ulega zmianie. Poprzez dodanie niepełnych wartości, handicap azjatycki wyklucza remis, więc zakłady bukmacherskie opierające się o handicap ćwiartkowy lub o połówki, są zakładami dwudrogowymi.

Rodzaje handicapów azjatyckich

Handicapy na zakłady sportowe są generalnie podzielone na 3 rodzaje. Jest handicap azjatycki równy, który jest stosowany w przypadku, kiedy obie drużyny posiadają porównywalne szanse na wygraną. Tego typu zakłady bukmacherskie wymagają wytypowania zwycięzcy, czyli nie zakładają remisu. Tak więc jest to inaczej rzecz ujmując zakład bez remisu, którego założeniem jest to, że w przypadku remisu polski bukmacher zwróci graczowi postawioną przez niego stawkę.

Handicap połówkowy stosuje się, gdy różnica pomiędzy przeciwnikami jest wyraźna. Wtedy można przyznać jednej ze stron dodatkowe punktu lub też je odjąć np. jeśli jest to piłka nożna, gracz na starcie ma możliwość dodania przykładowo 1,5 bramki do ostatecznego wyniku meczu. Taki azjatycki handicap z wartością -1,5 oznacza, że jeśli drużyna wygra różnicą dwóch bramek, zakład będzie mógł zostać uznany za wygrany.

Handicap ćwiartkowy występuje w przypadku, kiedy różnica pomiędzy umiejętnościami drużyn nie jest bardzo wielka, jednak gracz liczy na wyrównanie szans lub chce „pomóc” słabszej drużynie. Czasami nawet jednym golem lub też jedną ćwiartką można zmienić ostateczny wynik zakładów bukmacherskich. Ten typ handicapów azjatyckich pozwala na podzielenie stawki na dwa „odrębne” zakłady. Na przykład stawiając na drużynę V, typer decyduje, że handicap ma wynosić 0 oraz -0,5. Jeśli zespół V przegra obstawiony mecz, gracz również przegrywa obie części handicapu. Jednak w przypadku remisu, gracz otrzyma zwrot połowy stawki postawionej na 0, a druga połowa stawki będzie uznana za przegraną. Jeśli jednak zespół V wygra, a oba handicapy zostaną pokryte, wtedy tego typu zakłady bukmacherskie zostaną wypłacone.

Czy w STS handicap można obstawić?

Jak widać handicap jest ciekawym rodzajem zakładu, dlatego wielu graczy zastanawia się gdzie taki zakład handicap można obstawić. Jeśli typer orientuje się w zagadnieniu, którym jest handicap co to ze sobą niesie oraz jakie są jego rodzaje, warto jest również wiedzieć, u którego bukmachera można taki handicap obstawić. Przede wszystkim należy pamiętać, że zakładów bukmacherskich nie mogą przyjmować nielegalni bukmacherzy, którzy nie posiadają licencji Ministerstwa Finansów. Dlatego warto upewnić się, że operator, u którego chcemy zacząć typowanie jest legalny i posiada zezwolenie Ministerstwa Finansów na urządzanie zakładów sportowych. Na ten moment handicap STS posiada w swojej ofercie, również i forBET bonus oferuje do wykorzystania na zakłady typu hendicap. Warto jeszcze sprawdzić handicap Fortuna, ponieważ cała zakładka piłka nożna u bukmachera jest dosyć dobrze rozwinięta, a Fortuna bonus może być także wykorzystany do obstawiania ryzykownych zakładów, czyli na przykład handicapów azjatyckich.

Jeśli nie masz konta u bukmachera, ale chcesz zacząć obstawianie handicapów azjatyckich lub europejskich, warto wybrać operatora, który oferuje darmowy zakład. Na przykład LVBET bonus albo PZBuk bonus na darmowy zakład oferują, więc warto postawić zakład handicap i sprawdzić w praktyce jak wygląda obstawianie u bukmachera.

Przypominamy, że udział w nielegalnych grach hazardowych grozi konsekwencjami prawnymi. Korzystaj jedynie z oferty bukmacherów, którzy posiadają licencję Ministerstwa Finansów oraz graj odpowiedzialnie.

Wybór graczy

KOD: PREZENT

Możesz obstawiać
  • Zweryfikowany
  • Użyty 580 razy
KOD: PREZENT
Ofertę możesz sprawdzić na stronie

Wybór graczy

KOD: PREZENTPZB

Możesz obstawiać
  • Zweryfikowany
  • Użyty 714 razy
KOD: PREZENTPZB
Ofertę możesz sprawdzić na stronie

KOD: PREZENT

Możesz obstawiać
  • Zweryfikowany
  • Użyty 328 razy
KOD: PREZENT
Ofertę możesz sprawdzić na stronie